Z jakiego powodu w naszych mieszkaniach występuje czasami wilgoć?

Odpadający tynk, przebarwienia ścian, plamy pleśni czy nawet inwazja insektów – to wszystko może być wywołane zbyt dużą wilgocią w domu i może okazać się nie tylko powodem pogorszenia się stanu technicznego domu, lecz też zdrowia mieszkańców.
Nadmierna wilgoć w domu to najczęściej występujące zjawisko w obiektach nie ocieplanych oraz budowlach starszej daty.

Dostaje się do wnętrz z zewnątrz, wraz z powietrzem, dla przykładu przez nieszczelne okna lub czasem przez dziurawy dach. Nierzadko przyczyną jest także za intensywna kondensacja pary wodnej.

W gąszczu otaczających nas tekstów trudno jest odnaleźć naprawdę pomocne informacje. Z tego powodu jeżeli interesuje Cię tego typu temat, to koniecznie zobacz rekomendowane info (http://www.dawsystem.pl/zwarcie-elektryczne-przyczyny-zapobieganie/).

Pojawia się również czasami po zalaniu nieruchomości, niekoniecznie w wyniku powodzi. Może to być przykładowo zalanie ściekami sanitarnymi lub wodą opadową. Może ono mieć miejsce ze względu na chociażby wad technicznych lub uszkodzenia instalacji wodnej. Do wilgotności w znacznym stopniu może przyczyniać się niepoprawnie zrobiona izolacja przeciwwilgociowa fundamentów i ścian lub niedostateczne ich ocieplenie.

dom - stykówka

Autor: Hugh Llewelyn
Źródło: http://www.flickr.com
Zbieraniu się wilgoci ponadto bardzo sprzyja obecność wykładzin. Wilgoć w domu jest także swoistym efektem ubocznym realizowanych przez nas codziennie czynności. Największa ilość pary wodnej wydziela się w takiej sytuacji, gdy suszymy bieliznę, gotujemy, myjemy się albo kąpiemy w wannie. Najbardziej zawilgocenie zagraża łazienkom czy też suszarniom. Tam właśnie zazwyczaj mają miejsce problemy z nieszczelnym albo niepoprawnie wykonanym systemem wentylacji, które są jedną z najczęstszych przyczyn nadmiaru wilgoci w domu. Znaczący poziom zawilgocenia może również zagrażać drewnianym elementom domu. To, jaki poziom wilgotności jest w pomieszczeniu akceptowalny, zależy od wysokości temperatury w danym pomieszczeniu oraz od obecnego tam ciśnienia atmosferycznego.

Przykładowo w pomieszczeniu, w którym temperatura równa się ok. 26 stopni, poziom wilgotności nie powinien przekraczać 55%, natomiast tam, gdzie jest 20-22 stopni, może mieć od 30 do 65 %.
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather