Właściwe podłoże podstawą bezpieczeństwa na palcu dla dzieci.

Place zabaw to często najwazniejsze miejsce, w którym dzieci spędzają czas po szkole. Gdy rodziców nie stać na wysłanie swoich pociech za zajęcia nadobowiązkowe, podwórko pod blokiem to dla nich znakomita sposobność, aby poprzebywać na nim wraz z rówieśnikami. Jednak aby miejsce to było idealne, obok umieszczonych tam huśtawek, zjeżdżalni, powinno przede wszystkim spełniać normy bezpieczeństwa. Rodzice musza mieć gwarancję, że zezwalając bawić się swoim dzieciom na dworze, nie stanie im się krzywda.

plac zabaw

Autor: Brisbane City Council
Źródło: http://www.flickr.com

Konkretne elementy i pułap ich ułożenia powinien być należycie odpowiedni do docelowej grupy użytkowników. Dorośli muszą dbać o to, żeby umieszczać dzieci na przyrządach dostosowanych do ich lat. Na placach zabaw często dochodzi do niefortunnych zdarzeń wynikających ze złej konstrukcji urządzenia lub wadliwego podłoża.
Regulacje prawne wymieniają przepisy, jakie muszą spełniać strefy bezpieczeństwa między postawionymi elementami i tworzywa, z których powinno być zrobione podłoże. Właściwe nawierzchnie na place zabaw, nie dopuszczają do powstania wielu groźnych sytuacji.
W większości wypadków mamy do czynienia z placami zabaw, które posiadają naturalne podłoże. Trawa, piasek, kora drzew są najpopularniejszym surowcem tłumiącym.

Jeżeli ta publikacja dała Ci do myślenia, to zerknij na omówienie (http://www.dobroplast.pl/okna-dachowe/), które analizuje podobną problematykę. Tamten wpis niewątpliwie także Cię zainteresuje, zatem kliknij tutaj.

Jednak nie da się zastosować go do ogółu placów zabaw. Jeśli plac zabaw ma być rozbudowany, mieć części zawieszone na znacznej wysokości, w tym wypadku lepiej sprawdzą się nawierzchnie syntetyczne. Wymogi, na temat stosowanych składników budowlanych opisuje europejska norma EN1177.
Wszystek typ podłoża ma swoje wady i zalety. Do często występujących konstrukcji podłoża, obok naturalnych, należą także te w formie zielonych mat, nazywane jako sztuczna trawa. Do jej plusów można uwzględnić bezproblemowość z jaką przystosowuje się do naturalnego podłoża. Ponadto nie zrywają się ani nie ulegają innym uszkodzeniom. Miejskie place zabaw głównie nawierzchnie sztuczną. Jest to spowodowane dużą możliwością stosowania syntetyków na kostkę kamienną, asfalt, beton oraz niewielki kosztem utrzymania. Istotnym elementem tego typu gruntu jest poliuretanowy klej do drewna. Ta wysokiej jakości warstwa łącząca jest nieoceniona przy innych pracach remontowych i montażowych. Skleja ze sobą wszelkie rodzaje materiałów, tworząc odporne na czynniki biologiczne spoiny.

Następną metodą wykładania podłoża pod place zabaw są gumowe płytki lub maty. Ich budulec – kolorowy granulat – również wiązany jest ze sobą przy pomocy kleju poliuretanowego. Ten rodzaj tworzywa charakteryzuje się dużymi właściwościami tłumienia uderzeń, stąd też zmniejsza przyczyny nieszczęśliwego wypadku.serwis internetowy deska jesionowa deska jesionowaDo jego dodatkowych właściwości zaliczyć można również: ładny wygląd, a także konstrukcję, która pozwala na nieograniczony wzrost trawy.
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather