Sposoby cięcia stali

W zakładach produkcyjnych zachodzi mnóstwo postępowań wiodących do uzyskania gotowego towaru.

W zakładach produkujących elementy do samolotów, samochodów jednym z materiałów jest stal nierdzewna BTH.

Jeżeli sądzisz, że sprawy zaprezentowane w tym artykule są absorbujące, kliknij też ten odnośnik – to unikalna strona internetowa, na której znajdziesz pokrewne treści.

Dzięki temu, że jest wytrzymała na rdzę wykorzystywana jest również w sektorze żywieniowym w aparatach, które bezpośrednio stykają się z jedzeniem, w sektorze chemicznym stosuje się inconel do związku z kwasami. Prócz wytrzymałości na rdzę stal stal zbrojeniowa charakteryzuje się srebrną barwą i blaskiem. Swoje własności nabywa dzięki dodatkom stopów. Chrom uodparnia stal nierdzewną na działanie dużych temperatur, a nikiel na kwaśne środowisko i poprawia sprężystość, ma korzystne cechy ułatwiające przebieg spawania.

blacha ryflowana wysokiej jakości

Autor: Mark Gaw
Źródło: http://www.flickr.com

Molibden zapewnia odporność na działanie małych temperatur. Do krojenia surowców w fabrykach stosowanych jest parę metod, jedną z nich stanowi cięcie strumieniem wody. Polega na cięciu surowców za pomocą bardzo intensywnego strumienia wody pod gigantycznym naporem. Możemy kroić czystą wodą ewentualnie z domieszką ścierniwa. Pierwszy przykład używany jest do cięcia surowców delikatnych np. kauczuku, pianki, syntetyków. Druga metoda stosowana jest do cięcia metalu, szkła, marmuru dla lepszego efektu krojenia do cieczy dodaje się specjalną domieszkę np. piach. Technika ta wykorzystywana jest w gruncie rzeczy w każdej gałęzi przemysłu np.: lotniczym, budowlanym, drzewnym.

Pozytywy wynikające ze stosowania tej techniki to wysoka dokładność, możność krojenia sztywnych surowców, nie ma konieczności używania specjalnej obróbki wygładzającej, szybki okres wykonania zlecenia.
Innym rozwiązaniem cięcia materiałów jest wycinanie laserowe. Polega na tym, że wiązka laserowa wiedziona jest przez komputer na materiał poddawany obróbce. Wykorzystanie komputera pozwala na drobiazgowe ustawienie dzięki temu możemy wycinać, nawet w największym stopniu trudne detale. Na dokładność wpływa fakt, że miast noża wykorzystuje się wiązkę lasera, która odwrotnie do noża nie zanieczyszcza się i wszelkie kolejne cięcie jest w takim samym stopniu precyzyjne i brzeg ciętego surowca gładka. Cięcie laserowe ma znaczne atuty: niewielki hałas, znaczna precyzja, szybkość cięcia, pełna automatyzacja, oszczędność surowca.
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather