Projektujemy instalację elektryczną w domu – kilka praktycznych rad

Najczęściej przy realizacji inwestycji budowlanej pamiętamy o praktycznym rozmieszczeniu drzwi, dogodnej wielkości łazienki, albo umiejscowieniu schodów w optymalnym miejscu, ale nie myślimy o tak istotnych kwestiach, jak rozlokowanie gniazd elektrycznych, albo źródeł światła.

przenośne generatory prądu

Autor: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Źródło: http://www.flickr.com
Złe rozmieszczenie instalacji elektrycznej ujawnia się dopiero w czasie użytkowania budynku, a wówczas przeprowadzenie poprawek jest o wiele bardziej kłopotliwe i drogie, bo na przykład trzeba skuć dopiero co pokrytą farbą ścianę. Zadbanie o odpowiednie projekty elektryczne już w momencie wykonywania początkowych prac budowlanych to zaoszczędzenie sobie problemów oraz oddymianie przeciwpożarowe zapewnienie sobie mieszkania funkcjonalnego, wygodnego w codziennym użytkowaniu. Planu instalacji elektrycznej nie przygotujemy samodzielnie – po pierwsze dlatego, że brakuje nam znajomości tematu, dwa, że nie mając doświadczenia i rzetelnej wiedzy, trudno nam przewidzieć niektóre sytuacji. Doświadczony specjalista, mający za sobą wiele wykonanych projektów, wie np., że trzeba zawsze umieścić w pomieszczeniach więcej gniazd elektrycznych, niż potrzebujemy w danej chwili, ponieważ wraz z biegiem lat, w każdym mieszkaniu pojawiają się kolejne sprzęty elektryczne.

Jaki pożytek dają projekty elektryczne? Uwzględnią wszelkie nasze teraźniejsze i przyszłe potrzeby, dotyczące zarówno elektryki wewnątrz budynku, jak i zewnętrznej. Sporo osób nie pamięta o tym, że zapotrzebowanie na światło, albo źródło zasilania, istnieje nie tylko wewnątrz domu, lecz także na podwórku, m.in na podjeździe, czy w garażu. Co więcej, wykwalifikowany projektant wskaże, w których miejscach najlepiej rozlokować gniazda w kuchni, pokoju, albo łazience.

Stworzyliśmy dla Ciebie kolejne zajmujące wiadomości na ciekawiący Cię dział. Wejdź do nowego wpisu oraz czytaj wpis sklep internetowy budowlany.

przekaźniki termiczne

Autor: Dr. Martin Von Nostrand
Źródło: http://www.flickr.com
Prawidłowe ulokowanie gniazd i źródeł światła spowoduje, że wykonywanie codziennych zadań stanie się wygodniejsze, a my nie będziemy narażeni na brzydki widok kabli i przedłużaczy, ciągnących się wzdłuż podłóg. Poza sprecyzowaniem odpowiedniej ilości gniazd i ich najlepszej lokalizacji, należy również przemyśleć kwestię przydziału mocy – niewiele osób wie, że niektóre urządzenia elektryczne potrzebują większej mocy, niż zyskamy w przydziale. Elektryk dokona wszelkich potrzebnych obliczeń i wskaże najlepsze rozwiązania.
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather