Podsumowanie rynku Krakowskich nieruchomości w 2013

Rynek obrotu nieruchomościami wciąż zmienia się i walczy o klientów, a w szczególności gałąź nowopowstających inwestycji. Wraz z nowym rokiem aktywowano kolejny po Rodzinie na Swoim program pomocy dla małżeństw, które planują kupno pierwszego lokum na własność – Mieszkanie Dla Młodych. Czy nieruchomości spełniające jego normy znajdą się na rynku krakowskich nieruchomości?

Według raportów szanowanych agencji nieruchomości, na koniec ubiegłego roku, w Krakowie ceny metra kwadratowego lokalu mieszkalnego znacząco spadły, w porównaniu do roku 2012 – przykładowa inwestycja: tutaj.

Jeśli potrzebne Ci kolejne źródło natchnienia, zerknij koniecznie pod ten odsyłacz. Przeczytasz w tamtym miejscu teksty napisane przy pomocy podobnej narracji.

Eksperci jednak uprzedzają, iż nie wolno przyzwyczajać się do tego trendu. Aktualnie można dostrzec, że wartość działek pod budowę, zgodnie z tendencją krajową wzrosły o ok. 5% w stosunku do cen z końca minionego roku.

Zazwyczaj takie podwyżki są znakiem ożywienia rynku. Nabywcy nieruchomości, korzystający z usług biur nieruchomości funkcjonujących w Krakowie kupują mieszkania zlokalizowane dalej od centrum o gorszej infrastrukturze komunikacyjnej. Wynika to z ceny. Nie mają wystarczających funduszy na pięknie przestrzenne mieszkania czy też ekskluzywne apartamenty w centrum i jego bliskiej okolicy. Transakcje znajdują się w zakresie od 260 do 300 tys. PLN.

Czy MDM ożywi rynek nieruchomości w Krakowie?

Rodziny zamieszkujące Kraków, które zamierzają ubiegać się o dotacje na zakup swojego pierwszego mieszkania lub domu nie będą zachwycone. Limit cenowy jednego metra kwadratowego nowego mieszkania w programie Mieszkanie dla Młodych to 4 849,45 PLN. Jest ona bardzo niska jak na krakowski rynek nieruchomości deweloperskich, z tego powodu wybór oraz ilość lokali kwalifikujących się do dopłat są niezmiernie ograniczone.

Według danych opublikowanych przez agencję Emmerson, wśród wszystkich ogłoszeń sprzedaży nieruchomości (Mieszkania na sprzedaż) na pięciu najważniejszych rynkach obrotu nieruchomościami w Polsce, troszkę więcej niż 10 % z nich spełnia kryteria wymagane w programie MDM. Dla Krakowa, mieszkania na sprzedaż, które spełniają te kryteria, to zaledwie 4% aktualnej oferty. Pocieszającą informacją dla przyszłych kredytobiorców jest to, że raty kredytów spadły w Krakowie o ponad 300,00 zł.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather