Parę porad na temat doboru odpowiedniego pługa

Kluczem do ekonomicznej oraz efektywnej orki jest dobrze wybrany sprzęt. Jednak jest to relatywnie trudne, gdyż przy wybieraniu trzeba brać pod uwagę dużą ilość istotnych czynników, m.in. powierzchnię gospodarstwa, moc ciągnika, Rozmiar działki czy klasę oraz strukturę gleby lub kwotę, jaką chcemy przeznaczyć na wspomniane urządzenie.
Pomimo stałego wzrostu zainteresowania bezorkowym sposobem uprawiania roli, pług jest wciąż i przez znaczny czas będzie jedną z najważniejszych maszyn do uprawy roli w różnorodnych gospodarstwach.

BHP

Autor: Ida Myrvold
Źródło: http://www.flickr.com
pług

Źródło: pixabay.com

Nie zaskakuje zatem to, że jest on w asortymencie dużej ilości producentów różnych urządzeń rolniczych. Budowa (artykuły metalowe) pługów jest w coraz większym stopniu skomplikowana, jednak nadal, koło bardzo innowacyjnych wersji z wszechstronną możliwością regulacji, obecne na rynku pługi są proste w obsłudze oraz tanie. Są to pługi zagonowe. To zróżnicowanie różnych ofert bywa niezwykle często źródłem wielu trudności w podjęciu adekwatnej decyzji. Sprawdźmy zatem, na jakie czynniki warto zwrócić uwagę, na przykładzie chociażby pługów do ciągników mających moc 100 – 140 KM.
Nade wszystko trzeba pamiętać o tym, aby tego typu pług nie był za duży, ujmując pod uwagę możliwości naszego ciągnika. Jeśli go się przeciąży, to nie tylko wzrośnie zużycie paliwa, lecz też pogorszy się jakość orki i wydłuży czas przeprowadzania zaplanowanych prac. Niestety do doboru właściwej wielkości pługa nie starczą jedynie dane producentów, przede wszystkim dlatego, że każdy z nich przekazuje minimalną niezbędną moc ciągnika, więc konieczne jest też doświadczenie oraz szeroka znajomość struktury posiadanych gruntów.

Zakładając warunki dla przykładu orki zimowej, zatem głębokości powyżej 25 centymetrów, ciągnik o mocy 120 KM na lekkich glebach może pracować nawet z pięciokorpusowym pługiem o szer. roboczej 2m. Z kolei na trudnej ziemi lub w miejscach, w których są pokłady gliny, taki sam ciągnik właściwą prędkość pracy może otrzymać co najmniej z pługiem 3×40.
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather